Jakie są obowiązki fotografa na weselu?

Fotografia ślubna jest niezwykle wymagającą dziedziną, która wymaga od fotografa różnych umiejętności w zakresie fotografii zarówno portretowej, jak i dokumentalnej. Praca fotografa to nie tylko robienie zdjęć, ale także działania marketingowe i obróbka zdjęć. Najczęściej nie trwa osiem godzin, ale zdecydowanie więcej, a weekend często jest dniem pracy.

Podpisanie umowy

Reportaż ślubny jest opowieścią o autentycznych uczuciach, emocjach. Wszystko, co zostaje utrwalone, dzieje się spontanicznie, a zadaniem fotografa jest dokumentowanie nie tylko wydarzeń, ale emocji pary młodej i gości oraz relacji między nimi, niestandardowych gestów i zachowań. W trakcie rozmowy wstępnej z fotografem, poprzedzającej sesję ślubną, warto się zorientować, ile godzin pracuje oraz jaką liczbę zdjęć wykonuje w jej trakcie oraz jaka ich część poddana jest przez niego obróbce graficznej. Fotograf oferuje zwykle zrobienie pakietów ślubnych, które mogą podlegać zmianom. Pakiet może zawierać prezentacje, galerię zdjęć ślubnych, zdjęcia ślubne. Powinien on zadbać o spełnienie w jak największym wymiarze oczekiwań młodej pary. Zawsze stara się, bez względu na miejsce sesji ślubnej, spełnić oczekiwania klientów. Przed rozpoczęciem pracy podpisuje z młodą parą umowę, w której dokonuje wyboru koloru kart albumowych oraz samego albumu, który wykonany jest np. ze skóry ekologicznej. Niezwykle istotną sprawą jest omówienie z fotografem usług w pakiecie i tych, za które trzeba dodatkowo zapłacić.

Praca fotografa podczas sesji ślubnej

Podczas dnia ślubu fotograf powinien pojawić się nieco wcześniej, przed rozpoczęciem uroczystości. Niezwykle ważna jest dobra relacja fotografa z rodziną, aby jego obecność nie krępowała uczestników uroczystości. Jego zadaniem jest uwiecznienie na fotografii przygotowań panny młodej do ceremonii ślubnej, na przykład robienie makijażu i gorących przedślubnych przygotowań oraz łączących się z nimi emocji, a także relacji między członkami rodziny.

Fotografia ślubna nie musi przedstawiać tylko ludzi, fotograf powinien zwracać uwagę i utrwalać detale, na przykład:

  • elementy ubioru panny młodej,
  • obrączki,
  • wiązanka,
  • elementy nakrycia stołu.

Będzie to stanowiło wdzięczną pamiątkę dla młodych ludzi. Kluczową sprawą jest robienie przynajmniej kilku zdjęć jednego ujęcia ze względu na stronę techniczną ich wykonywania. Dodatkowa pewność w postaci np. dwóch zdjęć daje nadzieję, że przynajmniej jedno z nich będzie spełniało wymagania. Dla uzyskania spodziewanego efektu na zdjęciach, na przykład wrażenia rozmytego tła, warto także zmieniać wartość przesłony pomiędzy poszczególnymi ujęciami.

Fotograf na wesele Warszawa

Szukasz fotografa na wesele w Warszawie? Zapoznaj się z portfolio polecanego przez nas Grzegorza „Moment” Płaczka.

Niezwykle istotnym elementem fotografii ślubnej jest włączenie trybu seryjnego wszędzie tam, gdzie scena bardzo szybko się zmienia dla uchwycenia ważnych momentów. Zadaniem fotografa jest utrwalenie na zdjęciach nie tylko młodej pary, ale również gości, zwłaszcza najbliższej rodziny. Powinien on utrwalić kluczowe momenty uroczystości, które będą niezwykle ważną pamiątką dla młodej pary. W kościele składanie przysięgi małżeńskiej i zakładanie obrączek, a także wyjście z kościoła i tradycyjne sypanie ryżu. Ważnym momentem jest także udzielanie błogosławieństwa młodym przez rodziców. Natomiast w trakcie wesela witanie chlebem i solą, pierwszy taniec młodej pary, toast i oczepiny oraz krojenie tortu weselnego. Para młoda powinna mieć także zdjęcie ze świadkami i grupowe z gośćmi weselnymi. Będą one pamiątką nie tylko dla młodych, ale również dla zaproszonych gości. Profesjonalny fotograf ślubny jest obecny na weselu od momentu przygotowań, aż po oczepiny panny młodej lub zakończenie wesela.

Należy pamiętać, że od pracy fotografa zależy, jaką pamiątkę z wesela otrzyma para młoda i jej goście.