Organizacja wesela – od czego zacząć?

Organizacja wesela nie jest zadaniem prostym. Należy pamiętać, że jest to długofalowy proces przygotowań, dlatego najważniejsze jest przemyślenie wszystkiego z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dokładny plan działania ułatwi zdecydowanie organizację wesela i sprawi, że nic nie umknie uwadze.

Etapy organizacji wesela

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w kierunku organizacji wesela jest ustalenie jego daty. Należy się zastanowić jaki miesiąc wybrać, jaki dzień oraz czy wesele ma się odbyć w sobotę, czy też może w inny dzień tygodnia. Ważne jest także stworzenie wstępnej listy gości.

Następnie należy określić wstępny budżet weselny, na podstawie wcześniej przyjętej liczby gości oraz średnich cen wesela za osobę. Pozwoli to na ustalenie orientacyjnych kosztów wesela. Wybór sali weselnej należy przemyśleć, ale nie należy zwlekać z tym zbyt długo. Aktualnie sale rezerwowane są z ogromnym wyprzedzeniem, szczególnie w dużych miastach. Dlatego jeśli Waszym marzeniem jest organizacja wesela we Wrocławiu nie warto zwlekać z zapytaniem o termin. W przypadku braku terminów należy pamiętać, że wesele może się odbyć w każdy dzień tygodnia, a soboty są zawsze najbardziej oblegane.

Kolejnym ważnym etapem jest ustalenie motywu przewodniego wesela. Oczywiście nie jest to punkt konieczny, jednak, gdy chcemy, aby wszystko wyglądało spójnie i estetycznie warto zawczasu o tym pomyśleć. Będzie to także pomocne przy wyborze dekoracji, dodatków oraz sukni ślubnej. Warto również z odpowiednim wyprzedzeniem zacząć rozglądać się na zespołem, DJ, a także fotografem lub kamerzystą. W tym przypadku jest ten sam problem co z salami weselnymi. Często wolne terminy np. u zespołu lub fotografa są bardzo odległe, dlatego warto o to zadbać wystarczająco wcześnie. organizowanie wesela

Rok przed weselem

Po ustaleniu daty wesela, wstępnej listy gości i budżetu, zarezerwowaniu sali i określeniu motywu przewodniego wesela można przystąpić do kolejnych kroków. 12 miesięcy przed datą wesela można już rozpocząć poważniejsze przygotowania. Oczywiście można to wszystko zrobić w kilka miesięcy, jednak lepiej zorganizować wszystko wcześniej, aby nie napotkać po drodze jakiś niespodziewanych problemów organizacyjnych.

Pierwszym zadaniem jest rezerwacja terminu u fotografa, zespołu, DJ’a lub kamerzysty. Następnie należy zacząć poszukiwania sukni ślubnej i próbne przymiarki. Warto także powiadomić o dacie ślubu gości, którzy mieszkają daleko lub nawet za granicą, aby nie zaskoczyć ich na ostatnią chwilę. Można także zacząć planowanie podróży poślubnej.

Kolejnym krokiem jest wybór fryzjerki, wizażystki, dekoratorki wnętrz, menu weselnego oraz rezerwacja noclegów dla gości. Gdy do ślubu zostało 4–6 miesięcy, należy:

  • zamówić zaproszenia,
  • wybrać ostatecznie suknię ślubną i dodatki do niej,
  • zarezerwować termin w kościele,
  • zacząć nauki przedmałżeńskie,
  • wybrać obrączki,
  • ustalić wystrój sali weselnej.

Zaproszenia najlepiej rozdać nie później niż 2–3 miesiące przed weselem. Wtedy też można wykonać próbny makijaż oraz fryzurę, a także zamówić tort, ciasta, przygotować pierwszy taniec, zarezerwować transport weselny, zaplanować ewentualny wieczór panieński i kawalerski, wypełnić potrzebne dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz spisać protokół przedślubny w parafii. Następnie ok. 1–2 miesięcy przed weselem należy potwierdzić listę gości, kupić garnitur i dodatki, kupić alkohol, wybrać papeterię ślubną oraz ustalić szczegóły z florystką, oraz dekoratorką.

Ostatni miesiąc przed weselem to już finalne sprawy organizacyjne takie jak: ustalenie szczegółów z usługodawcami, przygotowanie planu dnia, zamówienie bukietów. W ostatnich dniach przed weselem warto się zrelaksować i odciążyć od niepotrzebnych obowiązków.